Калькулятор Звіти Публікації Про нас
UA
EN
Стійка та "зелена" - моделювання енергетичної системи України

З початку повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року енергосистема України зіткнулася з безпрецедентними викликами. Навмисні атаки на критично важливу інфраструктуру та електростанції вже занурювали мільйони людей у темряву та поставили під загрозу такі необхідні потреби, як опалення та водопостачання, під час суворих зим. Понад 50% генеруючої потужності зазнали пошкоджень, що залишило значний розрив між потужністю та попитом. У відповідь український уряд прагне розвинути децентралізоване виробництво енергії, як на основі ВДЕ, так і викопного палива, для побудови стійкої енергосистеми. Проте публічні наративи обертаються навколо пріоритету ядерної енергетики, а розробка політик дещо відстає в розкритті потенціалу розподіленої генерації.

На цьому фоні приватні інвестиції у відновлювані джерела енергії залишаються обмеженими, тоді як інвестиції в нову гнучку генерацію та накопичення енергії зіштовхнулись із регуляторними обмежень. Зростаючі ціни на енергію для споживачів, безпрецедентно низькі ціни на сонячні станції та ризики перерв у постачанні підштовхують швидке впровадження розподіленої генерації на стороні споживача.

Проте неконтрольоване зростання генерації від недиспетчеризованих джерел енергії “поза лічильником” загрожує вийти за межі наявної гнучкості української енергосистеми та привести до неоптимальної та більш дорогої диспетчеризації в найближчому майбутньому. Україна зіткнеться із дилемою забезпечення стійкості постачання у короткостроковій перспективі та управлінням зростання системи та розгортанням нових потужностей у довгостроковій перспективі. Нещодавня історія Польщі про некероване зростання сонячної енергії, що призвело до значного скорочення та нестабільності мережі, може бути корисним джерелом натхнення для того, як (не) проєктувати енергетичні системи та створювати інвестиційні сигнали та досягати бажаного балансу електроенергії.

Наша організація долучилась до консорціуму, який об'єднав спеціалістів з енергетичних політик та енергетичного моделювання. В голові консорціуму виступає Фундація Instrat, польський аналітичний центр з офісом у Варшаві, місія якого полягає в посиленні політики та громадської думки відкритими даними та дослідженнями для справедливої, зеленої та цифрової економіки.  Instrat привнесе до проекту свій досвід у моделюванні сценаріїв інтеграції ВДЕ в Польщі, адвокації політик та роботи з даними. Команда Open Energy Transition, аналітичний центр що фокусується на розробці моделей для планування енергосистем та поєднує експертів зі всього світу, відповідальна за створення моделі енергосистем. 

Практичним результатом нашої роботи стане створення моделі на основі відкритого коду PyPSA-UA, яка буде інтегрована із ширшою подібною моделлю для всієї енергосистеми Європи. Ми розвиватимемо український досвід у моделюванні та закладатимемо основу для серії досліджень на основі даних, спрямованих на надання незалежного та професійного погляду на ризики та можливості українського енергетичного сектору. Ми віримо, що розробка моделі української енергосистеми на основі відкритого коду PyPSA та дослідження на його основі зможуть:

  • посприяти критичному аналізу та процесу розробки політики в енергетичній сфері;
  • створити доступний інструмент для експертного середовища;
  • підвищити рівень дискурсу, а також можливість незалежного погляду на складний для аналізу сектор.
Отримуй звіти першим
Залиш свій email та отримуй інфо першим
Ми у Facebook
Приєднуйся до нашого комьюніті
CEL у Facebook